Kolonoskopia

 

Najdokładniejsze badanie jelita grubego służące diagnostyce, ale i leczeniu chorób dolnego odcinka układu pokarmowego.

Kolonoskopia to badanie endoskopowe dolnego odcinka układu pokarmowego czyli jelita grubego (kątnica, wstępnica, poprzecznica, zstępnica, esica, odbytnica )

Kolonoskopia jest najdokładniejszym badaniem dolnego odcinka układu pokarmowego ponieważ pozwala nie tylko na obejrzenie za pomocą endoskopu wnętrza tego odcinka, ale również można podczas badania pobrać materiał do analizy histopatologicznej, co poszerza diagnostykę. Badanie kolonopskopii może być również badaniem leczniczym i profilaktycznym, ponieważ w jego trakcie można wykonać takie procedury jak tamowanie krwawienia czy usunięcie polipa.

 

Kolonoskopię wykonuje się jako:

 • badanie profilaktyczne - przesiewowe
 • badanie diagnostyczne
 • badanie lecznicze i zabiegowe

 

Przy jakich objawach wykonać kolonoskopię ?

 • krwawienie z jelita grubego
 • krwawienie z odbytu
 • biegunka
 • zaparcie
 • nieregularne lub bolesne wypróżnianie się
 • zmiany wyglądu stolca
 • niedokrwistość z niedoboru żelaza
 • bóle brzucha o niejasnej przyczynie

 

Kolonoskopia - przeciwwskazania :

 • zapalenie otrzewnej
 • gdy podejrzewa się perforację ściany jelita lub niedrożność jelit
 • w ostrym zapaleniu uchyłków jelita
 • w ciężkich zapaleniach jelita

 

Jak przebiega badanie ?

Badanie kolonoskopii trwa średnio 20 minut. Wykonuje się je za pomocą endoskopu, czyli cienkiej rurki, którą powoli wprowadza się przez odbyt. Zwykle badanie przeprowadzone jest w pozycji leżącej na lewym boku. W czasie przesuwania endoskopu do jelita pompowane jest powietrze umożliwiające dokładne obejrzenie wewnętrznej powierzchni jego ścian. Endoskop używany do badania jest każdorazowo dezynfekowany według właściwej procedury.

Jak przygotować się do badania ?

Konieczne jest oczyszczenie jelit z resztek pokarmów  mas kałowych. Konkretne zalecenia muszą być dostsowane do stanu zdrowia pacjenta. W niektórych przypadkach konieczne jest odstawienie leków.

Każda osoba skierowana na badanie musi przez tydzień przed terminem badania stosować specjalną dietę.

 

Przebieg kolonoskopii:

Najpierw pacjent musi wypełnić ankietę na temat swojego stanu zdrowia, a także przeprowadzić rozmowę ze specjalistą, dlatego na badanie lepiej jest stawić się odpowiednio wcześniej. Następnie po przebraniu się w specjalny strój, należy położyć się na lewym boku z nogami podgiętymi do klatki piersiowej. Od tej chwili zaczyna się zabieg.

W pierwszej kolejności lekarz pokrywa okolicę odbytu żelem znieczulającym, a potem stopniowo wprowadza przez niego przewód kolonoskopu ( cienka, giętka rurka z umieszczoną na jej końcu małą kamerą). Jednocześnie do jelit wtłaczane jest powietrze, co powoduje dyskomfort w postaci uczucia wzdęcia i parcia na stolec.

Podczas zabiegu który trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, lekarz ogląda na monitorze każdy fragment ścian jelita.

Po zakończeniu procedury powoli wygiąga endoskop. Potem pacjent może udać się do toalety aby pozbyć się nadmiaru nagromadzonego powietrza,

 

Kolonoskopia diagnostyczna a terapeutyczna?

Opisana wyżej procedura to kolonoskopia diagnostycnza. Kolonoskopia terapeutyczna to badanie podczas wykonywania którego lekarz może przeprowadzić różne zabiegi np. usuniecia polipów czy też pobrania wycinków w celu sprawdzenia czy nie ma  wnich komórek nowotworowych.

Badanie może być wykonane w znieczuleniu (analgosedacji) z udziałem zespołu anestezjologicznego. Pacjent dostaje wówczas dożylnie leki znieczulające i usypiające. Zachowuje jednak tzw. odruchy somatyczne, a bezpośrednio po badaniu wybudza się i odpoczywa na naszej sali wybudzeń. Znieczulenie zmniejsza uczucie dyskomfortu i dolegliwości bólowe podczas badania.

Obawy przed kolonoskopią są zrozumiałe, ponieważ badanie jest kręcpujące i może powodować pewien dyskomfort.

Nie zwlekaj jednak z decyzją o jego wykonaniu  jeśli jesteś w grupie ryzyka zachorowania na raka jelita grybego lub odczuwasz dolegliwości wskazujace na rozwijanie się choroby.

 

Badanie jelita grubego może uratować ci życię. Przełam strach i zbadaj się. PAmiętaj tylko by dobrze przygotować się do niego, korzystajac z naszych wskazówek.

 

Badania laboratoryjne z krwi w znieczuleniu ogólnym, powinny być wykonane do 7 dni przed badaniem:

morfologia

glukoza

kreatynina

elektrolity

INR

APTT

+ EKG bez opisu.

 

Badania laboratoryjne z krwi do zabiegu bez znieczulenia, powinny być wykonane do 7 dni przed badaniem:

morfologia

INR

APTT

 

Dokumenty do pobrania:

PDFAnkieta program.pdf (1,75MB)

PDF123-Oświadczenie o UPOWAŻNIENIU.pdf (635,40KB)

PDFZalacznik nr 5 do PR 09 - Ankieta anestezjologiczna-07.03.2024.pdf (98,07KB)

PDFZal. 2 do PR 09 - Ulotka informacyjna kolonoskopia-01.03.2024.pdf (344,29KB)

PDFZal. 3 do PR 09 - Ulotka informacyjna polipektomia- 01.03.2024.pdf (489,58KB)

 

 

 

Pracownia Ednoskopii w Kłobucku

ul. 11 Listopada 5E

42-100 Kłobuck

tel. 34 321 48 96 lub

34 317 22 06 wew. 196

Rejestracja czynna od poniedziałku do piątku od 8.00 do 14.30

 

 

 

 

Data publikacji:
06.12.2022
Przewiń do góry