PULSOKSYMETR PLUS DLA PACJENTÓW Z COVID-19.

Celem programu PULSOKSYMETR PLUS realizowanego przez Zespół Opieki Zdrowotnej w Kłobucku w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej jest kompleksowa opieka nad pacjentem z COVID-19 pozostającym w lecznictwie ambulatoryjnym. W przebiegu  COVID-19 istnieje ryzyko pojawienia się niewydolności oddechowej. Pulsoksymetr jest prostym urządzeniem, którym można zbadać poziom saturacji – poziom nasycenia krwi tętniczej tlenem i pomóc w diagnozie, czy pacjent wymaga tlenoterapii i hospitalizacji. Pacjenci z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 zakwalifikowani do grypy ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19 będą mogli wypożyczyć pulsoksymetr z poradni, aby monitorować saturację w warunkach domowych. Aparaty zostały zakupione przez Zespół Opieki Zdrowotnej w Kłobucku i Starostwo Powiatu Kłobuckiego.
 

INFORMACJE DLA PACJENTA
PROGRAM ZOZ KŁOBUCK i STAROSTWA POWIATU KŁOBUCKIEGO
PULSOKSYMETR PLUS

 

1. Pulsoksymetr służy do nieinwazyjnego pomiaru: saturacji tlenem krwi tętniczej (SpO2), tętna (pulsu).


2. Pulsoksymetr przeprowadza pomiar nasycenia krwi tlenem ( saturację ). Pomiar saturacji pomaga w określeniu, czy i kiedy pacjent z COVID-19 może wymagać hospitalizacji i tlenoterapii. Zaostrzenie objawów COVID-19 następuje najczęściej pomiędzy 7-9 dniem choroby.


3. Prawidłowy poziom saturacji u zdrowej osoby powinien wynosić 95 - 98%.


Jeśli saturacja spada poniżej 95% to jest to sygnał świadczący o niedotlenieniu.


Saturacja 92% jest wskazaniem do kontaktu z lekarzem rodzinnym w godzinach pracy poradni lub ambulatorium w godzinach 18.00-8.00.
Saturacja 90% i niższa jest wskazaniem do kontaktu z pogotowiem ratunkowym.


UWAGA! U osób palących tytoń, z przewlekłymi schorzeniami układu oddechowego - astma, POCHP wartość SpO2 może być niższa (poniżej 95%, nawet w granicach 93-92%) niż u osoby zdrowej, zatem ważna jest ocena początkowa saturacji, przy braku objawów świadczących o niedotlenieniu (jak np. duszność, zaburzenia świadomości, zasinienie ust i twarzy, nagłe wyziębienie dłoni i stóp). U takich osób alarmujący jest spadek saturacji o co najmniej 3 procent w stosunku do poziomu notowanego w stabilnym okresie choroby. 
Telefon do poradni w której pacjent jest zdeklarowany.
Telefon do Ambulatorium Kłobuck – 34 317 28 61 wew. 177, kom. 728 994 806
Telefon do Ambulatorium Krzepice – 34 317 50 50 wew. 26,
Telefon do Pogotowia Ratunkowego – 999, 112


4. Pomiaru saturacji należy dokonywać kilka razy w ciągu doby - średnio 3 razy dziennie. Dodatkowo - zawsze przy pogorszeniu samopoczucia, w szczególności jeśli pojawia się:
- duszność, czyli uczucie braku powietrza, trudność z jego nabraniem, bardzo szybkie oddychanie, uczucie braku tchu (jak przy ciężkim wysiłku fizycznym, ale występujące w spoczynku);
- zwiększenie liczby oddechów (norma 17-20 oddechów/minutę);
- ból lub silny ucisk w klatce piersiowej;
- zaburzenia świadomości (dotychczas w pełni świadoma osoba nagle nie jest w stanie się skupić, zachowuje się nielogicznie, mówi dziwne rzeczy);
- senność nie do opanowania (chory cały czas śpi, nie można go dobudzić lub obudzony natychmiast zasypia);
- zasinienie ust i twarzy, zasinienie płytki paznokciowej;
- nagłe wyziębienie dłoni i stóp (może towarzyszyć odczucie drętwienia dłoni i stóp);
- ból i szum w uszach.


5. Puls to potoczne określenie dla liczby wyczuwalnych uderzeń serca na minutę. Optymalne wartości pulsu w spoczynku mieszczą się w przedziale 60-90/min. Puls naturalnie zwiększa się w czasie wysiłku, zdenerwowania, po wypiciu kawy, mocnej herbaty, alkoholu. W przebiegu niektórych chorób, np. układu krążenia, tarczycy wartości pulsu mogą odbiegać od normy.
Puls, podobnie jak saturacja, powinien być mierzony w odpowiednich warunkach – w spokoju, po okresie kilkunastominutowego wypoczynku po wysiłku, w pozycji siedzącej, lub leżącej.
W COVID-19 objawem alarmującym jest wzrost pulsu w spoczynku powyżej 100/min.


6. Aby badanie było miarodajne i rzetelne należy przestrzegać kilku zasad:
urządzenie nakłada się na palec wskazujący (dobór ręki jest dowolny);
nie zakłada się aparatu na palec, jeśli znajduje się na nim opatrunek medyczny: bandaż czy plaster, przed badaniem należy go zdjąć;
należy usunąć lakier do paznokci, tipsy itp. (barwnik lakieru fałszuje obraz badania);
aby opuszka palca znalazła się idealnie w środku urządzenia trzeba skrócić za długie paznokcie, w tym również usunąć tipsy;
palec powinien być suchy;
nie należy badać saturacji zaraz po przyjściu z dworu, lub kiedy palce są zmarznięte po przebywaniu w chłodnym pomieszczeniu, dłuższym trzymaniu w zimnej wodzie itp. (wcześniej należy je ogrzać);
nie należy badać saturacji po znacznym wysiłku - trzeba odpocząć kilkanaście minut;
badanie należy przeprowadzać w spokoju, w pozycji siedzącej lub leżącej:
należy uważać, by pulsoksymetr nie spadał z palca.


7. Podczas teleporady pielęgniarki lub lekarza POZ w 8-9 dobie należy podać wynik zmierzonej saturacji i pulsu.


8. W 11 dobie należy zwrócić pulsoksymetr do poradni, o ile lekarz nie zadecyduje inaczej.
Należy zapakować pulsoksymetr w foliowy woreczek. Zwrotu należy dokonać poprzez pielęgniarkę środowiskową lub zdrową osobę opiekującą się.


9. Pacjent przyjmujący pulsoksymetr z poradni jest zobowiązany do zadbania, aby aparat wrócił w wyjściowym stanie do poradni i mógł pomagać innym chorym. W przypadku zniszczenia lub zagubienia aparatu wydanego z poradni jest zobowiązany do poniesienia kosztów zakupu nowego pulsoksymetru w kwocie 200 złotych.
 

 

Pulsoksymetry zostaną przekazane do poradni w najbliższym czasie. W celu uzyskania większej ilości informacji prosimy o kontakt z przychodniami w przyszłym tygodniu.

 

Ulotka dla pacjenta do pobrania:

PDFProgram PULSOKSYMETR PLUS - informacje dla pacjenta.pdf (23,15KB)

 

Przykładowe użycie pulsometru

 
Data publikacji:
11.11.2020
Przewiń do góry